Life coaching
 
 

Alzheimerova choroba a koučing




Alzheimerova choroba – podpora rodiny a opatrovateľov


Alzheimerova choroba prináša náročné zmeny v živote človeka .
Situácia je náročná pre tých, ktorí majú túto chorobu , ale aj pre opatrovateľa, rodinu alebo iných, ktorých sa to dotýka.

Alzheimerova choroba je nezvratné, progresívne ochorenie mozgu, pri ktorom sa pomaly poškodzuje  pamäť a myslenie. Jednotlivec s takouto diagnózou nakoniec nedokáže vykonávať najjednoduchšie každodenné úkony.

Každý z nás má občasné výpadky pamäti. Situácia, kedy si nemôžeme spomenúť, kde dáme kľúče alebo zabudneme meno známeho, to považujem za bežné. Aj to je dôvod, prečo si často neuvedomujeme, čo sa naozaj stalo osobe trpiacej Alzheimerovou chorobou.

Alzheimerova choroba je zákerný zlodej, ktorý nám kradne našu osobnosť .

Starostlivosť o osoby s Alzheimerovou chorobou je fyzicky, psychicky aj finančne náročné .
Tí, ktorí sa o takéto osoby starajú sa veľmi často naplno venujú riešeniu každodenných problémov chorého a zabudnú na svoj vlastný život. Keď sa rodinný príslušník stane opatrovateľom, je tam hlboká citová väzba ( matka / otec a syn / dcéra , ... ), a je to oveľa náročnejšie, vzhľadom k vyššej emocionálnej záťaži.


Toto sú niektoré príklady, v čom môže koučing podporiť rodinných príslušníkov a opatrovateľov :
  • akceptovanie reality
  • nová rola
  • nepríjemné pocity , emócie , strach
  • motivácia a riadenie času


Ak uvažujete o pomoci kouča, ktorý má životnú skúsenosť opatrovateľky ( matka a dcéra ), som vám k dispozícii podporiť vás s úctou a rešpektom, ktorý si zaslúžite.

Je dobré nebyť sám v tejto ťažkej situácii. Môžeme začať hneď !

Pošlite svoj príbeh, požiadajte o cenu a o 45 minút koučingu zadarmo.




Znaky a príznaky Alzheimerovej choroby

Niekedy môžeme byť zmätení, čo naši blízki robia a hovoria.
Niekedy si možno nie sme istí ani našim duševným zdravím.
Dúfam, že tieto informácie pomôžu.


"My všetci zabúdame niektoré údaje, čo nám niekto povedal, čo máme urobiť. Ale osoba s Alzheimerovou chorobou (ďalej ako  AD – Alzheimer´s Disease) zabudne čo sa práve stalo, čo práve niekto povedal, alebo to, čo on alebo ona práve povedala, a preto opakuje to isté znovu a znovu " hovorí Lisa P. Gwyther, spoluautor akčného plánu pri Alzheimerovej chorobe v knihe: A Family Guide.


25 znakov a príznakov Alzheimerovej choroby


1. Strata pamäti
Vážna strata pamäti a zmätok nie sú bežnou súčasťou starnutia. Ale zábudlivosť spôsobená stresom, úzkosťou, alebo depresiou môže byť zamenená za demenciu, a to najmä u niekoho, kto je starší. Strata pamäti u ľudí s AD spôsobuje zmätok, keďže jeden deň môžu zabudnúť meno psa a nasledujúci deň si ho pamätajú.  "U väčšiny prípadov demencie nič nie je isté a predvídateľné. Výnimkou je, keď táto osoba robí pokroky," hovorí Gwyther.

2. Zmätok a výkyvy nálad
Je bežné, že osoby trpiace AD vyzerajú nervózne alebo rozrušene.
Môžu sa neustále pohybovať a prechádzať, rozčuľovať sa na určitých miestach alebo sa fixujú na konkrétne detaily. Tento zmätok je zvyčajne v dôsledku strachu, zmätenosti, únavy a pocitu ohromenia z ich pokusu vnímať okolitý svet, ktorý už viac nemá zmysel, vysvetľuje Gwyther.

3. Porucha úsudku
Osoba s AD začne robiť rozhodnutia, ktoré sa zdajú hlúpe, nezodpovedné, alebo dokonca nevhodné a sú výrazným odklonom od správania v minulosti, ako je nevhodné obliekanie sa k aktuálnemu počasiu alebo už nedokážu posúdiť, čo je pre nich bezpečné.

4. Ťažkosti s peniazmi
Osoby trpiace AD majú problémy s abstraktným myslením. Ako choroba postupuje, čísla a peniaze sú pre nich obzvlášť znepokojujúce. Aj keď chýbajúca mesačná platba nemusí byť niečo znepokojujúce (aspoň z hľadiska zdravia mozgu), ak majú tí, ktorých ľúbite náhle problémy s peniazmi, platením účtov, riadením rozpočtu, alebo dokonca pochopiť, čo čísla znamenajú, to by mohlo byť príznakom demencie.

5. Problémy s bežnými úlohy
Osobe trpiacej demenciou často trvá dlhšie a môže mať ťažkosti pri dokončovaní práce, či každodenných povinností, ktoré on alebo ona predtým urobili stokrát.
Napríklad bežná činnosť v kuchyni, môže byť problémom pripraviť jedlo, alebo dokonca  spomenúť si ako dať variť vodu na čaj, kávu.
Bežné činnosti, napr.: keď si nedokáže spomenúť ako sa dostať na známe miesto, hrať obľúbenú hru, alebo spravovať rozpočet, môže byť pre nich ťažké.

6. Problémy s plánovaním a a/alebo riešením problémov
Ako demencia postupuje, váš blízky môže mať problém sústrediť sa na základné bežné činnosti, trvá im to dlhšie ako predtým. Najmä môžu mať ťažkosti s vytvorením a dodržiavaním plánu, napr.: napísať a použiť zoznam potravín, použiť recept, alebo sledovať mesačné účty.

7. Ukladanie vecí na nesprávne miesta
Ak nájdete kľúče od auta v mrazničke, diaľkový ovládač v šuplíku na ponožky, alebo sa nachádzajú "chýbajúce" predmety na podivných miestach, to je zvyčajne silným ukazovateľom toho, že váš rodinný príslušník môže trpieť demenciou. Nechá veci na neobvyklých miestach a potom ich nie je schopný nájsť. Často sa tiež stáva podozrievavým a obviňuje niekoho iného z ukrývania alebo krádeží svojich veci.

8. Zmätok s určením času alebo miesta
Dezorientácia pokiaľ ide o čas a miesto, ako je zabúdanie kde žije, ľahko sa stratí, stráca prehľad o dátumoch, ročných obdobiach, to je bežná skúsenosť pre jednotlivca s AD. "Skutočný problém s AD je vnímanie času," vysvetľuje Gwyther. "Päť minút sa môže javiť pre niekoho s AD ako päť hodín, takže manžel verí, že jeho žena bola preč niekoľko hodín alebo dokonca týždňov, aj keď je to len pár minút, alebo by mohol povedať, že svojho vnuka nevidel päť rokov, aj keď ho videl práve včera. "

9. Problémy pri komunikácii
Ako demencia postupuje, jazykové a komunikačné zručnosti sa zhoršujú. On alebo ona sa môže zastaviť uprostred rozhovoru a nevie ako ďalej. Slovná zásoba môže byť pre nich obzvlášť znepokojujúca. Osoba sa snaží nájsť správne slovo, nazýva veci nesprávnymi menami (napr.: auto TV); používa náhradné nezvyčajné alebo nesprávne slová namiesto známych slov a mien (napr.:  nazýva svojho manžela "on" alebo "ten chlap"); vymýšľa si nové slová; alebo používa známe slová znova a znova. Postupom času sa ľudia môžu spoliehať namiesto rozprávania len na gestá, môžu sa vrátiť späť k hovoreniu v rodnom jazyku (ak žijú roky v inej krajine), alebo len hovoria menej a všeobecne.

10. Potulovanie sa
Bohužiaľ, asi 60% ľudí s demenciou majú tendenciu opakovane odísť, bezcieľne sa potulovať a stratiť sa. Nepokoj, strach, zmätok v súvislosti s časom, neschopnosť rozpoznať známych ľudí, miesta a objekty, rovnako ako stres, to všetko  môže všetko spôsobiť potulovanie. V niektorých prípadoch by človek mohol odísť z domu uprostred noci, aby vykonal fyzickú potrebu, napríklad chce nájsť záchod alebo potraviny, alebo sa pokúša ísť "domov", pretože si neuvedomuje, že je doma alebo verí, že je v čase 20 rokov dozadu a musí ísť do práce.

11. Opakovanie slov alebo činnosti
Časté opakovanie slov, vyhlásení, otázok, alebo činnosti, je znakom demencie a AD. Niekedy je toto opakované správanie vyvolané úzkosťou, nudou alebo strachom zo životného prostredia alebo k dosiahnutiu pohodlia, bezpečia, či novej vedomosti.

12. Problémy so zrakom alebo vnímaním priestoru
Jedným z príznakov demencie sú problémy so zrakom, ktoré sa líšia od typických problémov súvisiacich so starnutím obyvateľstva, ako je napr.: šedý zákal. Ľudia s AD mávajú postupom času problémy s čítaním, posúdením vzdialenosti a určovaním farby alebo kontrastu. Pokiaľ ide o vnímanie, môžu sa pozrieť do zrkadla a pri pohľade na odraz v zrkadle si myslia, že v miestnosti je niekto iný. Demencia môže spôsobiť zmeny vo vnímaní vizuálnych a priestorových možností. Napr.: ťažko určujú vzdialenosť potravín, ktoré sú umiestnené na tanieri.

13. Zdanlivo nezmyslená činnosť
Ak váš príbuzný vynakladá zdanlivo zbytočné úsilie, ako je napr.: otváranie a zatváranie zásuvky, balenie a vybaľovanie oblečenia, stimulácia alebo opakujúce sa požiadavky alebo otázky, môže to byť znakom AD. Aj keď navonok by sa mohlo zdať, že takéto správanie je márne, alebo dokonca bláznivé, odborníci hovoria, že zvyčajne si plnia potrebu človeka cítiť sa produktívny alebo zaneprázdnený.

14. Odchod do ústrania
AD je chorobou osamelosti a izolácie, ktorá môže mať za následok všeobecný nedostatok záujmu o okolité činnosti alebo nezáujem o rodinu a priateľov. Ľudia s AD sa sami vzdávajú svojich koníčkov, spoločenských aktivít, pracovných projektov alebo športov, ktoré predtým milovali. Je to preto, že zabudli ako si vykonávať svoje obľúbené činnosti, ako je pletenie, alebo hranie na klavíri. Je tiež pravdepodobné, že dôvodom sú všetky  zmeny, ktoré zažili a môžu sa cítiť v rozpakoch alebo sa hanbia, a preto sa úplne vyhýbajú sociálnej interakcii a priateľom.

15. Strata iniciatívy a motivácie
Apatia, strata záujmu o spoločenské aktivity a záľuby, koníčky, a sociálne stiahnutie, sa vyskytujú na začiatku alebo v polovici etapy AD. Môže to byť aj kvôli depresii. Asi 40% ľudí s AD majú tiež depresie. Bohužiaľ, identifikácia depresie môže byť ťažké a kognitívne poruchy sťažujú danej osobe vyjadriť svoje pocity. Ak člen rodiny spí po celú dobu, alebo sa pozerá na televíziu celý deň a odmieta robiť akékoľvek iné činnosti, môže mať tiež aj  depresie, a vy by ste to mali konzultovať s lekárom.

16. Nespoznávanie rodiny a priateľov
Ako AD postupuje, váš blízky nemusí vždy spoznať vás alebo iných rodinných príslušníkov a priateľov, čo môže byť veľmi bolestivé. "Spoznávanie na chvíľu prichádza a potom odchádza," hovorí Gwyther. "Všeobecne platí, že ľudia zabudnú, čo sa práve dozvedeli, alebo koho práve stretli, vrátane priateľov nakoniec aj rodiny. Je to niekedy ťažké vysvetliť, prečo si niekto nepamätá meno jedného dieťaťa a iného áno. Staré spomienky a príbehy sa vybavujú ináč ako tie nové. Ale vo vysokom štádiu si ľudia  možno spomenú len ich rodičov. "

17. Strata motoriky a hmatu
Demencia postihuje jemnú motoriku, narúša schopnosti stlačiť tlačidlo, rozopínať oblečenie alebo používať riad, vidličky a nože. Ale strata motoriky, jej oslabenie alebo trasúce sa ruky  alebo senzorické symptómy, ako necitlivosť alebo strata citlivosti, môže byť tiež príznakom iného typu ochorenia, ako je napr.: Parkinsonova choroba, a preto je dôležité, aby ste konkrétne príznaky vašich rodičov alebo príbuzného konzultovali s lekárom.

18. Problémy s obliekaním
Pre pacientov s demenciou je ťažké obliekať sa, pretože sa cítia preťažení výberom oblečenia alebo si nemusia dokonca pamätať, ako sa obliekať, uviazať topánky alebo použiť sponu na opasku. Môžu nosiť rovnakú vec znovu a znovu, zabúdajú, že mali na sebe rovnaké oblečenie deň predtým. A ako už bolo uvedené, zapínať a rozopínať oblečenie sa môže stať v období od strednej do neskorej fázy AD ťažšie kvôli poklesu motorických  zručností.

19. Ignorovanie účesu a hygieny
Ako choroba postupuje, jedinci s AD často zabúdajú čistiť si zuby, pravidelne sa kúpať, meniť si šaty, a dokonca aj použiť záchod. Dokonca si nemôžu spomenúť, prečo by sa mali kúpať alebo čistiť si zuby. Tak isto môžu zabudnúť ako si česať vlasy, strihať nechty, holiť sa alebo použiť kefku na zuby alebo hrebeň.

20. Zabúdanie na jedlo
Ľudia s demenciou môže doslova zabudnúť jesť a piť, a to najmä preto, že pacienti s AD majú zníženú chuť do jedla a nezáujem o potraviny. Na druhej strane niektorí  zabudnú, že už jedli a jedia obed alebo večeru niekoľkokrát denne. Navyše tento človek môže stratiť schopnosť rozoznať, či sa jedná o potravinu alebo nápoj, nedokáže rozoznať či je to horúce, zabudne  žuť a prehĺtať alebo si nedokáže spomenúť ako sa používa príbor a je svoje jedlo prstami.

21. Nevhodné správanie
V polovici a predovšetkým neskorých štádiách AD môže človek začať strácať kontrolu nad svojimi podnetmi a môže reagovať na rôzne situácie nevhodným či neobvyklým  spôsobom. Navyše, ľudia s AD môžu zabudnúť, že sú ženatí a začnú flirtovať a robiť nevhodné sexuálne návrhy, alebo  by mohli začať používať svoj odev v nevhodných časoch alebo v neobvyklom prostredí. Krádeže v obchodoch nie je nič nezvyčajné u dospelých pacientov s AD, ktorí nerozumejú alebo si nepamätajú, že za tovar v obchodoch musia platiť.

22. Bludy a paranoja
Niektorí ľudia môžu mať zdanlivo iracionálne podozrenia (povedzme, že niekto iný im ukradol ich okuliare), držia sa svojho presvedčenia alebo paranoje ( niekto sa im snaží ublížiť alebo ich zabiť). Zažívajú halucinácie alebo vidia, počujú, cítia alebo ochutnávajú veci, ktoré tam nie sú. Osoba môže vidieť tvár bývalého priateľa vo dverách alebo počuť hlasy. Podľa odborníkov môže strata pamäti a následný zmätok spojený s AD spôsobiť, že osoba vníma veci novým, neobvyklým spôsobom, alebo sa stáva podozrievavou alebo opačne interpretovať  to, čo on alebo ona vlastne vidí a počuje.

24. Verbálna a fyzická agresia
Vzhľadom k tomu, že sa demencia v priebehu času zhoršuje, nie je nezvyčajné, aby bol niekto fyzicky či verbálne agresívny. Slovné výbuchy, vrátane nadávok, hádok, kriku a hrozieb, sú bežné, a niektorí pacienti dokonca fyzicky napadnú svojich opatrovateľov.

24. Poruchy spánku
Niektoré príznaky, ako je nepokoj, úzkosť, dezorientácia a zmätok, majú tendenciu zhoršovať sa cez deň a pokračuje to dokonca aj celú noc, čo často vedie k ťažkostiam so spánkom a blúdeniu. Odborníci nazývajú tento jav "sundowning," k tomuto môže dôjsť z dôvodu vyčerpania, zmien v biologických hodinách týchto osôb, neschopnosti oddeliť sny od reality, a zníženej potreby spánku, ku ktorej môže dochádzať s vyšším vekom.

25. Priľnavosť alebo detské správanie
Odborníci poukazujú na tendenciu osôb trpiacich  AD úplne sa pripútať a byť závislí na určitej osobe. Neustále ju sledujú a prenasledujú. K prenasledovaniu dochádza spravidla na konci dňa alebo v noci, kedy môže osoba s AD silnejšie pociťovať  zmätok a strach. " Je to  často výsledkom toho, že majú strach zo sveta, ktorý je pre nich mätúci, takže pacient neustále potrebuje osobu, ktorej najviac dôveruje" vysvetľuje Gwyther. "


Včasná diagnostika.

Aj keď niekto má AD, neznamená to, že jeho alebo jej život je sa končí. Človek s AD môže žiť zmysluplne a produktívne mnoho rokov, ale je dôležité, aby sa určila správna diagnóza. Ľudia často čakajú príliš dlho, aby našli pomoc, hovorí Dr. Shah.
"Väčšina diagnózy sa stále vykonáva v miernom stupni, potom, čo väčšina ľudí zažíva príznaky už oveľa skôr," hovorí Dr. Shah. "Danej osobe a ani rodine nepomôže čakať dovtedy, kým sú príznaky tak zrejmé, že je možné určiť diagnózu veľmi ľahko. Je lepšie hľadať zhodnotenie stavu skôr a udržať kvalitu života, aby sa zabránilo sociálnej alebo zdravotnej kríze kvôli strate pamäti . "
Zdroj: Kristin Koch, home.com
 
 
Last Modified: 05.Dec.2014 02:12:31 
Page is generated by WebInac CMS from www.Inac.sk
(C) 2005 Inac.sk - All rights reserved. webhosting by Inac.sk