Life coaching
 
 

SOCIALIZÁCIA
DÔLEŽITÝ PRVOK UDRŽATEĽNOSTI MENTÁLNEHO ZDRAVIA
Ak máme radosť, chceme sa s ňou podeliť. Ak nás niečo trápi, väčšinou to chceme niekomu povedať, aby sa nám uľavilo. Jednoducho potrebujeme niekoho, kto nás vypočuje. Socializácia môže byť aj symbolom priateľstva.
 

SOCIALIZÁCIA - DÔLEŽITÝ PRVOK UDRŽATEĽNOSTI MENTÁLNEHO ZDRAVIA.

Ak máme radosť, chceme sa s ňou podeliť. Ak nás niečo trápi, väčšinou to chceme niekomu povedať, aby sa nám uľavilo. Jednoducho potrebujeme niekoho, kto nás vypočuje. Socializácia môže byť aj symbolom priateľstva. Je to spôsob spojenia s ľuďmi, ktorí nás majú radi, ktorí nás podporia, ktorí sú tu pre nás. Táto istota, že je tu niekto pre nás, v nás vytvára pocit, že sme rešpektovaní, akceptovaní, milovaní. Je to podpora, ktorá nám zvyšuje naše sebavedomie a znižuje stres. Zdravé sebavedomie nám pomáha zdolávať prekážky nášho každodenné života. Socializácia a kladné emócie majú vplyv aj  na náš mozog. Čas, ktorý trávime s našimi priateľmi a rozprávame sa o veciach, ktoré nám robia radosť a vieme sa navzájom podporiť, tento čas udržiava náš mozog v aktivite (spomienky na minulosť, plány do budúcnosti, spoločné  prechádzky). Udržiavať vzťahy a priateľstvá je veľmi dôležité aj  vo vyššom veku a hlavne v starobe. Pocit byť potrebný a užitočný mimoriadne posilňuje našu myseľ a môže pozitívne ovplyvniť  náš život. Aktivity v rámci socializácie znižujú riziko duševných chorôb, ako je demencia a Alzheimerova choroba.

 Posledné štúdie mimovládnej organizácie AARP, Inc. (American Association of Retired Persons), ktorej sa zúčastnilo  116 000 účastníkov ukazujú, že ľudia, ktorí majú silné vzťahy nielen v rodine, ale aj mimo nej, žijú aktívne bez fyzických obmedzení, znižujú svoj duševný úpadok a tým aj možnosť demencie. Je dobré myslieť na to v každom veku a vzťahy, ktoré fungujú udržiavať. Nezabúdajme preto ani na svojich starších príbuzných a známych, ktorých tiež poteší náš úprimný záujem o nich. Ideálne je spojiť takéto stretnutie aj s prechádzkou, keďže náš mozog miluje aktivitu duševnú aj fyzickú. Aj ľudia, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou majú radi spoločnosť.  Nezabúdajme na nich. Ak sú to vaši príbuzní, priatelia, známi, skúste si nájsť čas aj pre nich. Možno sú už v štádiu, keď vás nie sú schopní spoznať, ale vy predsa viete kto sú. Spomeňte si na príjemné zážitky s nimi. Počas ich návštevy dokážete urobiť zázrak za dve sekundy. Stačí ak sa usmejete a objímete ich. Vysielate tak pozitívne signály, ktoré prinesú pokoj do ich zmätenej duše, ale určite aj pocit uspokojenia do duše vašej.

„Pravda o tajomstve šťastia spočíva v úprimnom  záujme o všetky maličkosti denného života“
William Morris
 
 
 
Last Modified: 05.Dec.2014 02:12:31 
Page is generated by WebInac CMS from www.Inac.sk
(C) 2005 Inac.sk - All rights reserved. webhosting by Inac.sk